Washpapę szyjemy na maszynach domowych, tapicerskich, przemysłowych stebnówkach. Washpapa nie strzępi się, a więc nie wymaga overlocka.
Do szycia washpapy używamy igieł ostrych o grubości 90 lub 100, do skóry lub jeansu. Do maszyn przemysłowych najlepsze są nici 40 lub 60-tki syntetyczne, do maszyn domowych nici bawełniane do jeansu. My używamy nici Tytan (60) firmy Ariadna albo Syntex (40) firmy Amann.
Washpapę jest bardzo trudno przedrzeć. Wystarczy jednak ją lekko naciąć i wtedy drze się jak każdy papier.
Washpapa zagina się ładniej wzdłuż krótszego boku arkusza i wydaje się też, że łatwiej ją wzdłuż tego boku przedrzeć.
Lewa strona washpapy Standard ma delikatnie perforowaną strukturę. Perforacja ta jest mniej widoczna na washpapie Aged. Z kolei prawa strona washpapy Aged posiada wyraźniejszą, postarzaną strukturę, szczególnie widoczną w przypadku rolki.
Washpapa jest bardzo wytrzymała. Przy szyciu należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich wzmocnień w miejscu mocowania pasków. Podczas wywijania należy też przytrzymywać szew tak, by nie uległ rozdarciu. Jest to najbardziej newralgiczny moment procesu wywijania uszytego produktu. Washpapę wywijamy na mokro bądź poddajemy ją działaniu pary używając parowego żelazka. Jeśli szyjemy z laminy, shine lub washpapy pokrytej folią, delikatnie spryskujemy wodą lewą stronę tak, by nie zniszczyć laminatu. Washpapę Aged i Standard można prasować.
Washpapa Aged, w szczególności z rolki jest najbardziej elastyczna i najwygodniejsza w szyciu i użytkowaniu.
Washpapa Standard jest sztywniejsza i należy ją zwilżać nie tylko przy wywijaniu, ale także w trakcie szycia.
Przy szyciu washpapy wskazana jest taka sama ostrożność jak przy szyciu skóry, czy innych materiałów, w których po pruciu zostają dziurki. Ślady po pruciu można spróbować zniwelować w wodzie – rozmasowując, papier można ponownie przeszyć wbijając igłę w poprzedni ścieg lub naszywając kawałek papieru.
Potrzebne: maszyna do szycia, washpapa, nici syntetyczne, nie za grube, najlepiej 60, nożyczki.
Zaczynamy:
Wywijanie, z uwagi na to, że mamy do czynienia z papierem należy robić bardzo delikatnie.
Inspiracje, torby, potpoty i etui z washpapy https://potpot.pl/
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach lub chcesz się wypisać z naszego newslettera.
Washpapa to papier do szycia i prania i jednocześnie zastrzeżony znak towarowy
Unii Europejskiej pod numerem 016633836.
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE