WASHpadki – pomysły na prezenty z odpadków
Okładka na notes Podróżnika “Wspomnienia z wakacji” albo “Marzenia o wakacjach”
To pierwszy z serii zero-wastowych, przedświątecznych tutoriali przygotowanych przez Agatę Lindsay z resztek washpapy.
W tym tutorialu znajdziecie instrukcję jak krok po kroku wykonać bardzo popularną okładkę na notes podróżnika ‘w stylu Midiori’ tzw. ‘fauxdori’ w rozmiarze A5.
Okładka pozwala na przechowywanie czterech zeszytów/notesów jednocześnie. Jest idealna dla osób, które nie rozstają się ze swoim bullet journal, pamiętnikiem, kalendarzem czy mini szkicownikiem.
Użycie Washpapy daje nieskończone możliwości, jeśli chodzi o projekt. Papier się nie strzępi i łatwo z niego wycinać różne kształty.
Oczywiście można postawić na projekt minimalistyczny i zrobić okładkę całkiem gładką lub z papieru z gotowym wzorem.
Ja postanowiłam pobawić się w wycinanki i zrobiłam aplikację inspirowaną krajobrazem i kolorami, jakie miałam okazję podziwiać podczas wakacji. Oczywiście jest to wersja bardzo uproszczona, ale myślę, że efekt końcowy jest dość ciekawy.
Zachęcam do eksperymentowania. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcecie przeznaczyć na wykonanie takiej okładki. Bardziej szczegółowe aplikacje będą bardziej czasochłonne.
Do dzieła!
1. Lista potrzebnych materiałów i narzędzi
Porada: Przed przystąpieniem do szycia zalecam przeczytanie całej instrukcji.
– szablon – PDFà tutaj
– opcjonalnie: zdjęcie, pocztówka lub wspomnienia, które będą inspiracją do wykonania aplikacji lub możemy skorzystać z gotowych szablonów na wykonanie ‘krajobrazu’.
– Washpapa – kolor bazowy. Szablon ma wymiary 25cm x 38cm i potrzebujemy tyle Washpapy aby wykroić go podwójnie. Możemy użyć kawałki w dwóch różnych kolorach, np. ‘lamina’ na zewnątrz a ‘standard’ wewnątrz.
– Washpapa lub inne materiały – kawałki ok. 10cm x 17cm, pięć różnych kolorów lub mniej lub więcej, jeśli tworzycie własna aplikację
– taśma klejąca dwustronna
– nici do szycia Washpapy i igła o odpowiedniej grubości
– maszyna do szycia stebnówką
– igła do szycia ręcznego
– nożyczki
– ok. 1,5m okrągłej gumki 2,5mm
– nożyk do papieru i mata do krojenia (opcjonalnie)
– narzędzie do wybicia dziurek o średnicy ok. 3-4mm
– ołówek
– zeszyt(y) A5
2. Drukowanie szablonu i wykrawanie
Szablon składa się z następujących elementów:
1 – Okładka – strona zewnętrzna
2 A-E – elementy ‘krajobrazu’
3 – Patka/uchwyt na długopis (brak na zdjęciu)
Szablon 1 przykładamy do lewej strony Washpapy (to ta z widocznym wzorkiem krateczki odciśniętej na powierzchni) i obciążamy tak, aby się nie przesuwał. Odrysowujemy i wycinamy nożyczkami lub nożykiem.
Szabloniki 2 A-E przykładamy stroną z opisem do lewej strony Washpapy, odrysowujemy i wycinamy.
Oczywiście zachęcam do stworzenia własnej wersji ‘krajobrazu’/kolażu/aplikacji, które wypełnią okienko w waszej okładce. Można również zmienić rozmiar/kształt okienka. Pamiętajmy jednak, że element, który będziemy wszywać musi mieć ok. 1cm zapasu na szwy w stosunku do rozmiaru okienka.
3. Łączenie elementów aplikacji 2 A-E
Każdy element 2 A-E ma na dole 1cm zapasu na szew. Zaczynamy od naklejenia dwóch (lub więcej) kawałków taśmy dwustronnej na samym dole elementu A i naklejamy element B, tak aby przykryć 1cm zapasu na szew na dole. Można to robić ‘na oko’. Ważne jest, żeby taśmę nakleić na tyle nisko, aby nie trzeba było przez nią szyć. Stebnujemy na ok. 2mm.
Tę samą operację powtarzamy dla kolejnych elementów.
Jak widać na zdjęciu, na dwóch kawałkach Washpapy dodałam dodatkowe ‘fantazyjne’ ściegi. Moja maszyna szyje tylko ściegiem prostym, ale zachęcam do eksperymentowania z różnymi ściegami ozdobnymi, jeśli macie taka opcję w waszych maszynach. Jest to prosty i szybki sposób, żeby urozmaicić powierzchnię gładkiego materiału.
4. Doszywanie aplikacji do okładki
Po lewej stronie okładki, ok. 3mm od brzegu ramki naklejamy paski dwustronnej taśmy klejącej. Prawa stroną do dołu naklejamy naszą aplikację i dociskamy tak, aby się przykleiła. Zwróćmy uwagę, żeby nie przykleić jej ‘do góry nogami’.
Następnie stebnujemy po prawej stronie ok. 2mm od brzegu ramki.
Przy ściegu, który jest tak widoczny nie stosuje rygla, tylko przewlekam nici na lewą stronę i wiążę supełki.
5. Doszywanie wewnętrznej części okładki
Na lewej stronie zewnętrznej części okładki naklejamy wzdłuż wszystkich krawędzi (ok.3-4mm od krawędzi) dwustronną taśmę klejącą. Zewnętrzną część okładki naklejamy na kawałek Washpapy (ok.40cm x 27cm) tak aby lewe strony stykały się ze sobą.
Zaczynamy stebnować na ok. 2mm od brzegu po prawej stronie okładki. Ścieg zaczynamy przy lewym dolnym rogu.
Zaczynając i kończąc ścieg upewnijmy się, że mamy pozostawione długie kawałki nici.
Za pomocą igły do szycia ręcznego przewlekamy nici tak aby znalazły się pomiędzy dwiema warstwami okładki.
Wiążemy po 2-3 supełki na każdej parze nici.
Za pomocą igły przewlekamy obie pary nici, tak jak na zdjęciach. Uważajmy przy tym, aby nie uszkodzić papieru. Tak zabezpieczony ścieg nie powinien się rozplątać i jednocześnie nie ma nigdzie widocznego rygla.
(Moje rygielki się często rozplątują, kleju używam tylko, jeśli szew jest niewidoczny, stąd ta metoda. Jeśli wasza maszyna robi piękne rygle oczywiście możecie z nich skorzystać, nadal jednak pamiętając, aby rozpocząć i zakończyć ścieg na tylnej częsci okładki.)
Używając nożyczek lub opcjonalnie, nożyka do papieru odkrawamy nadmiar papieru wzdłuż brzegów okładki.
Celowo nie wykrawałam wewnętrznej części okładki używając szablonu, ponieważ nigdy nie zdarzyło mi się aby dwa takie elementy wykrojone ręcznie idealnie do siebie pasowały i zawsze musiałam ‘korygować’ brzegi.
Moim zdaniem łatwiej i estetyczniej jest okroić papier dookoła za pomocą jednego cięcia niż wyrównywać po kawałku. Tnąc ręcznie zawsze będziemy mieć jakieś niedoskonałości, ale w ten sposób można je trochę zminimalizować.
6. Patka i dziurki
Korzystając z szablonu 3 wycinamy patkę (możemy do tego użyć kawałek Washpapy, który był wycięty z frontu okładki), naklejamy na trochę większy kawałek papieru i stebnujemy dookoła 2mm od brzegu. Zakończenie szwu i odkrojenie nadmiaru materiału odbywa się analogicznie jak w przypadku okładki.
Używając szablonów oznaczamy pozycję dziurek i wybijamy dziurki wybijakiem/dziurkaczem do skór. Ja użyłam przyrządu, który tak naprawdę służy do dziurkowania szablonów, ale sprawdza się również w dziurkowaniu Washpapy.
7. Nawlekanie gumki
Odmierzamy ok. 38cm gumki (jeśli jest mało elastyczna to więcej), nawlekamy patkę i przewlekamy oba końce gumki przez środkową dziurkę.
Odwracamy okładkę na drugą stronę i wiążemy supełek lub dwa. W tym miejscu możemy zgiąć okładkę na pół i sprawdzić czy gumka nie jest za luźna. Pamiętajmy jednak, że w okładce będą zeszyty, które dodadzą objętości.
Kolejny i ostatni etap to nawlekanie gumki, która będzie trzymać zeszyty w okładce. Na zdjęciu zieloną strzałką oznaczyłam początek gumki i został on przewleczony od wewnętrznej strony prze dziurkę nr 2, następnie od zewnętrznej strony przez dziurkę nr 1, potem od wewnętrznej strony przez dziurkę nr 4 i od zewnętrznej strony przez dziurkę nr 5.
Następnie przewlekamy gumkę ponownie od wewnętrznej strony przez dziurkę nr 2. Staramy się, aby gumka była dość naprężona, ale żeby nie zginała okładki.
Następnie początek gumki przeprowadzamy od strony zewnętrznej przez dziurkę nr 3 i prowadzimy ja w dól aby przewlec od strony wewnętrznej przez dziurkę nr 6.
Następnie przeprowadzamy gumkę od strony zewnętrznej przez dziurkę nr 5, upewniamy się, że wszystkie cztery ‘struny’ gumki nie są ani za luźne, ani zbyt naprężone i wiążemy supeł pośrodku. Odcinamy nadmiar gumki.
Do tak przygotowanej okładki możemy włożyć zeszyty, tak, aby gumka przebiegała przez środek zeszytu.
Okładka jest przeznaczona na zeszyty formatu A5. Ja zamówiłam swoje zeszyty przez internet i okazało się, że są dużo większe i gdyby były grubsze to ta okładka byłaby nawet za mała. Piszę to, abyście nie poczuli się zmyleni porównując waszą okładkę z zeszytami w środku z tym zdjęciem, ponieważ zeszyty o prawdziwym rozmiarze A5 nie będą wystawać z okładki tak jak moje.
8. Gotowe