Porada 1 - pranie washpapy 0

Porada 1

Pranie washpapy

Washpapę Aged, color i standard najlepiej jest prać ręcznie. Można ją wyprać w pralce, jednak w zbyt wysokich temperaturach się kurczy.

Można ją prać w detergentach oraz płukać w płynie zmiękczającym – z mojego doświadczenia ma on jednak niewielki wpływ na jej miękkość. Najlepsza jest jednak czysta woda – wówczas niczym nie ryzykujemy.

Czy washpapa farbuje?

Washpapa Aged i standard kompletnie nie farbuje. Swój kolor uzyskała w procesie produkcji i taka wychodzi spod maszyny. Washpapa color, która jest po prostu wybarwiana, delikatnie farbuje, szczególnie te ciemniejsze kolory. Kiedy zostawiliśmy ją na noc w misce z białą tkaniną, pozostawiła smugi. W pralce z kolorowymi rzeczami nic nie zafarbowało.

Washpapę shine i lamina staramy się jednak zmywać ręcznie, gąbką, traktując ją możliwie jak najdelikatniej.

Usuwanie plam z washpapy

Plamy usuwamy tak jak z tkanin – z krwi np. zimną wodą. Zamoczyłam washpapę color i Aged w roztworze z Vanisha – nie miałam Vanisha w płynie, więc rozpuściłam proszek –  u mnie nic się nie stało. Jeśli jednak będziecie chcieli usunąć plamy właśnie tym sposobem, sprawdźcie najpierw na małym kawałku Washpapy – jak zareaguje.

To co nie schodzi z washpapy – to plamy tłuszczu. Nie jedzcie więc przy niej śniadania w pracy ;-).

Wytrzymałość washpapy

Washpapa pod wpływem wilgoci jest mniej podatna na rozerwanie. Wilgotnej washpapy praktycznie nie można rozerwać. Generalnie Washpapa rwie się łatwiej z jednej strony – od dłuższego boku - gdyż w ten sposób układają się sploty celulozy.

Ci, którzy doświadczyli już szycia z washpapy - wiedzą, że dużo wygodniej wywija się ją kiedy jest mokra - staje się wtedy bardziej elastyczna. 

Prasowanie washpapy

Washpapę można prasować. Tę zalaminowaną oczywiście od lewej strony.

My washpapę wypraliśmy ponad 50 razy. Wyblakła odrobinę i straciła na sprężystości, ale nic jej się nie stało.

Mamy też 3 słoiki z wodą, w których trzymamy kawałki  tego papieru od grudnia 2016 … nie rozpuścił się ani papier, ani druk, ani laminat. Ten papier jest MAGICZNY ;-)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl